Lenovo ThinkPad USB4 Dock 5000 40BF0100UK
Category Docking Stations
Product Code: LEN13241
Category Docking Stations
Manufacturer Lenovo
  • Connects to your laptop with 40Gbps bandwidth and USB4 upstream connectivity
  • Outputs 65W charge power with a 100W power adapter
  • 4 USB-A1 HDMI and 2 USB-C ports
  • Compatible with Windows 11, macOS Sonoma and macOS Sequoia
  • Supports up to 4 monitors
Description
The ThinkPad USB4 Dock 5000 with the latest USB4 technology, quadruples the connectivity performance compared to USB-C 3.2 Gen. With up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60 Hz Displays or two 4K 144 Hz High Refresh Rate monitors set up to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with an assortment of peripheral devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease. It is also a Universal Compatible Dock across different operating systems.
Specifications
Lead Time
1
UNSPSC Code
Weight
1.03
Brand
Lenovo
Categories
Cables & Adapters
Category
Docking Stations
Country Of Origin
China
Depth (mm)
145
Height (mm)
77
Manufacturer
Lenovo
Type
Docking Stations
Width (mm)
240
Starting from
/
incl. VAT
%
Compare
Product Code: LEN13241
Manufacturer Lenovo
  • Supports up to 4 monitors
Description